Primăria comunei Galicea
Județul Vâlcea

Despre comuna Galicea

Așezarea geografică a comunei Galicea

Comuna Galicea este situata in partea central-Estica a judetului Valcea, pe malul stang al raului Olt, la intersectia coordonatelor de 44 56’ lat. nordica si 24 15’ long. estica, la Sud de mun. Rm. Valcea, la o distanta de circa26 de kilometri si la o distanta de 40 kilometri de municipiul Dragasani. Pe directia nord- sud comuna masoara 17 kilometri si este strabatuta de doua artere hidrografice principale, respectiv Oltul si Topologul ce sunt orientate perpendicular iar undeva aproape de centrul comunei unindu-se.

Numarandu-se printre cele mai frumoase asezari de rang mijlociu unde domina cu preponderenta zona de deal, altitudinea fiind de 300 de metri comuna Galicea se invecineaza la Vest cu localitatea Mihaesti, la Est cu localitatile Nicolae Balcescu si Stoilesti, la Sud cu localitatea Olanu si la Nord-localitatea Budesti.

Suprafata comunei este de aproximativ 56 kilometri patrati, respectiv 5572 ha teren.

Scurt istoric

Prima atestare documentara gasita este din anul 1477, luna iunie, data la Floresti de catre Basarab cel Batran, domnul Tarii Romanesti, care ii intareste lui Badea si loan ocina din Nanascsti.

Prin acest hrisov, domnul da lui Badea si Ivan ocina lui Bratila (provenienta numelui satului Bratia).

Anul 1489, Vlad Calugarul daruieste manastirii Cozia partea din ocina Nanasestilor satul de la gura Topologului, partea lui Bila pentru 1400 aspri, cat si cele doua mori de la Gura Topologului.

Incepand cu secolul al VII – lea documentele atesta satul Flamanda (Valca Raului din 1962) cu denumirea de Topolov si Manastirea ctitorita de Teodosiec Rudeanu, logofatul marelui domnitor unificator de tara – Mihai Viteazul. Aici zac osemintele lui Teodosie Rudeanu si ale sotiei sale Stanca, in Biserica manastirii se afla doua lespezi cu scrieri in slavona veche.

Satul Galicea este sat nou, atestat la 2 noiembrie 1745, iar anterior purta denumirea de Galiciu, mentionandu-se „Baicsii Topologului” si existenta activitatilor de exploatere a aurului prin spalarea nisipului extras din Topolog.

In documentele vremii mai sunt atestate in sec. IX Obstea de Mosneni la Cremenari si Clacasia din satul Flamanda.

In era moderna sunt atestate gazduirea Pandurilor lui Tudor Vladimirescu si retragerea lor dupa lupta de la Dragasani din calea turcilor, ei fiind adapostiti la Biserica Manastirii Flamanda. Sunt mentionate contributia Galicenilor la cumpararea unui tun Essen in razboiul de Independenta de la 1848 cat si meseriasii care au construit podul de peste Dunare de la Calafat, iar ulterior jertfele din primul si al doilea Razboi Mondial, dar si Rezistenta impotriva Comunismului si a Colectivizarii agriculturii.

Structura administrativa

Pe langa vechile atestari documentare, in anul 1864 Domnul Tarii Alexandru Ioan Cuza boteaza comuna noastra Galicea-Flamanda si are in componenta sa noua sate respectiv: Teiu, Galicea, Ostroveni, Valea Raului, Cocoru, Dealul Mare, Bratia din Vale, Bratia din Deal si Cremenari. Ca asezare toate satele comunei au legatura cu satul de centru, fiind vecine cu satul Galicea, exceptie facand satul Cremenari care se gaseste la o distanta mai mare. Altitudinea la care satele comunei noastre s-au dezvoltat este una nu prea mare, iar diferenta dintre partea cea mai joasa si cea mai inalta a vetrelor satesti nu este prea mare fiind numai de cativa metri din satele de pe lunci si de pe terase.

Particularitatile morfologice, structurale si functionale ale asezarilor reflecta pe de o parte trasaturile cadrului natural, iar pe de alta parte conditiile de dezvoltare social-istorica si economica. Sub actiunea celor doua mari categorii de factori, asezarile au avut o dezvoltare generala asemenatoare intre ele, dar si cu aceea a multor asezari vecine. Comuna Galicea este influentata de configuratia generala a reliefului, de altitudinea si orientarea culmilor deluroase, precum si de desimea si directia retelei hidrografice.

Satele comunei sunt asezate in partea stanga a Oltului, evoluand in vaile Oltului, Topologului si pe versanti dar si pe terase si interfluvii, avand o tipologie de terasa, de contact intre terase si versanti, de confluenta, de interfluvii.

Asezare geografica si relief

Comuna Galicea se afla in partea central – estica a judetului Valcea la intersectia coordonatelor 44 grade 56 minute latitudine nordica si 20 grade 15 minute longitudine estica, la 25 km sud de Rm. Valcea si 40 km nord de municipiul Dragasani.

Localitatea este strabatuta de doua artere hidrografice principale, Oltul si Topologul si are o suprafata de 25 kmp Comuna Galicea se afla din punct de vedere geomorfologic pe o linie de tranzitie ce se interpune intre Subcarpatii Getici ai Olteniei si Podisul Getic, cu dealuri inalte si paralele despartite de vaile Raului Topolog si ale Oltului in partea de nord.

In sudul localitatii se afla Lunca Oltului, cu terenuri plane si nisipuri fertile proprii agriculturii. Pe malul Oltului se afla dealuri cu aspect de culmi plane pe care se intind suprafete plane intinse. Dealurile sunt strabatute de torenti care produc anumite eroziuni, ei fiind in parte amenajati prin lucrari hidrotehnice.

Vaile Topologului si Oltului se deschid intr-un con la confluenta si sunt suprafete plane si fertile, alternand cu Zavoaie si stufarisuri.

Clima

Zona temperat-continentala cu variatii mici, fiind atenuate de existenta dealurilor impadurite, cu o medie anuala de 10.2 grade si precipitatii medii anuale dec 671 l/mp.

Solurile

Pe terasele supcrioare sunt soluri brune podzolite cu fertlitate scazuta, iar pe versantii inalti sunt regosoluri si soluri erodate plantate cu salcami, molizi si pini.
In lunci sunt soluri brune dezvoltate din aluviuni si foarte fertile pentru cultura, dar si soluri neproductive de tip gelic.

Vegetatia

Vegetatia se compune din paduri de amestec de foioase si conifere pe dealuri si din arbori de plop si arin, salcii si rachita pe zavoaiele de-a lungul raurilor. In zona de lunca mai cresc ierburi xeromezoflle si arbusti de maces si maracinisuri.

Fauna

Cuprinde specii de padure:

 • vulpe
 • caprior,
 • mistret,
 • rozatoare,

dar si o serie de pasari adaptate:

 • bufnita,
 • huhurez,
 • fazan,
 • cucul,
 • privighetoarea,
 • pasari migratoare.

In zona de lunca, pe malurile raurilor si in stufarisuri sau papurisuri sunt adaptate specii de pescarusi, rate si gaste salbatice, berze sau cormorani.

Organizare teritoriala

Comuna Galicea are 6 sate componente si 3 catune, intrand in componenta sa si fosta comuna Cremenari incepand cu anul 1968. Localitatca este strabatuta de trei drumuri judetene care o leaga de orasele Rm. Valcea, Babeni, Dragasani si localitatile limitrofe precum si drumuri comunale si vicinale care fac legatura dintre satele si catunele componente.

Stema comunei Galicea

DESCRIERE
Stema comunei Galicea: scut medieval romanesc traversat pe partea mediana de un chevron auriu care incadrcaza cinci clopote verzi. Deasupra scutului se afla postat un turn crenelat, iar in partea superioara a scutului, in interior sunt doi cocori arginti cu cate o piatra in gheare. In registrul inferior al scutului se gaseste un tei verde asezat pe o colina.

SEMNIFICATIE

Coroana murala cu un turn crenelat reprezinta rangul localitatii, respectiv localitate rurala. In partea superioara a scutului se gasesc doi cocori argintii care simbolizeaza satul Cocoru, acestia tin in gheare cate o piatra – simbolul vigilentei.
In partea mediana a scutului se afla un chevron auriu sub forma unui deal care simbolizeaza formele de relief colinare si ocupatia locuitorilor de extragere a aurului de pe raurile intrerioare (Olt si Topolog) si faptul ca localitatea este strabatuta si incadrata de acestea, chevronul are aplicate in interior 5 clopote verzi care reprezinta cele 5 biserici, verdele reprezentand vegetatia bogata a locurilor.
La baza scutului, in registrul inferior se afla pe o colina verde un tei inverzit, simbolul satului Teiu, cu asezarea lui colinara.

Activitati specifice zonei

Avand in vedere relieful, activitatile specifice zonei noastre practicate de catre cetatenii comunei sunt cele de agricultura, comert, prestari servicii si zootehnie.

Despre comuna Galicea

Așezarea geografică a comunei Galicea

Comuna Galicea este situata in partea central-Estica a judetului Valcea, pe malul stang al raului Olt, la intersectia coordonatelor de 44 56’ lat. nordica si 24 15’ long. estica, la Sud de mun. Rm. Valcea, la o distanta de circa26 de kilometri si la o distanta de 40 kilometri de municipiul Dragasani. Pe directia nord- sud comuna masoara 17 kilometri si este strabatuta de doua artere hidrografice principale, respectiv Oltul si Topologul ce sunt orientate perpendicular iar undeva aproape de centrul comunei unindu-se.

Numarandu-se printre cele mai frumoase asezari de rang mijlociu unde domina cu preponderenta zona de deal, altitudinea fiind de 300 de metri comuna Galicea se invecineaza la Vest cu localitatea Mihaesti, la Est cu localitatile Nicolae Balcescu si Stoilesti, la Sud cu localitatea Olanu si la Nord-localitatea Budesti.

Suprafata comunei este de aproximativ 56 kilometri patrati, respectiv 5572 ha teren.

Scurt istoric

Prima atestare documentara gasita este din anul 1477, luna iunie, data la Floresti de catre Basarab cel Batran, domnul Tarii Romanesti, care ii intareste lui Badea si loan ocina din Nanascsti.

Prin acest hrisov, domnul da lui Badea si Ivan ocina lui Bratila (provenienta numelui satului Bratia).

Anul 1489, Vlad Calugarul daruieste manastirii Cozia partea din ocina Nanasestilor satul de la gura Topologului, partea lui Bila pentru 1400 aspri, cat si cele doua mori de la Gura Topologului.

Incepand cu secolul al VII – lea documentele atesta satul Flamanda (Valca Raului din 1962) cu denumirea de Topolov si Manastirea ctitorita de Teodosiec Rudeanu, logofatul marelui domnitor unificator de tara – Mihai Viteazul. Aici zac osemintele lui Teodosie Rudeanu si ale sotiei sale Stanca, in Biserica manastirii se afla doua lespezi cu scrieri in slavona veche.

Satul Galicea este sat nou, atestat la 2 noiembrie 1745, iar anterior purta denumirea de Galiciu, mentionandu-se „Baicsii Topologului” si existenta activitatilor de exploatere a aurului prin spalarea nisipului extras din Topolog.

In documentele vremii mai sunt atestate in sec. IX Obstea de Mosneni la Cremenari si Clacasia din satul Flamanda.

In era moderna sunt atestate gazduirea Pandurilor lui Tudor Vladimirescu si retragerea lor dupa lupta de la Dragasani din calea turcilor, ei fiind adapostiti la Biserica Manastirii Flamanda. Sunt mentionate contributia Galicenilor la cumpararea unui tun Essen in razboiul de Independenta de la 1848 cat si meseriasii care au construit podul de peste Dunare de la Calafat, iar ulterior jertfele din primul si al doilea Razboi Mondial, dar si Rezistenta impotriva Comunismului si a Colectivizarii agriculturii.

Structura administrativa

Pe langa vechile atestari documentare, in anul 1864 Domnul Tarii Alexandru Ioan Cuza boteaza comuna noastra Galicea-Flamanda si are in componenta sa noua sate respectiv: Teiu, Galicea, Ostroveni, Valea Raului, Cocoru, Dealul Mare, Bratia din Vale, Bratia din Deal si Cremenari. Ca asezare toate satele comunei au legatura cu satul de centru, fiind vecine cu satul Galicea, exceptie facand satul Cremenari care se gaseste la o distanta mai mare. Altitudinea la care satele comunei noastre s-au dezvoltat este una nu prea mare, iar diferenta dintre partea cea mai joasa si cea mai inalta a vetrelor satesti nu este prea mare fiind numai de cativa metri din satele de pe lunci si de pe terase.

Particularitatile morfologice, structurale si functionale ale asezarilor reflecta pe de o parte trasaturile cadrului natural, iar pe de alta parte conditiile de dezvoltare social-istorica si economica. Sub actiunea celor doua mari categorii de factori, asezarile au avut o dezvoltare generala asemenatoare intre ele, dar si cu aceea a multor asezari vecine. Comuna Galicea este influentata de configuratia generala a reliefului, de altitudinea si orientarea culmilor deluroase, precum si de desimea si directia retelei hidrografice.

Satele comunei sunt asezate in partea stanga a Oltului, evoluand in vaile Oltului, Topologului si pe versanti dar si pe terase si interfluvii, avand o tipologie de terasa, de contact intre terase si versanti, de confluenta, de interfluvii.

Asezare geografica si relief

Comuna Galicea se afla in partea central – estica a judetului Valcea la intersectia coordonatelor 44 grade 56 minute latitudine nordica si 20 grade 15 minute longitudine estica, la 25 km sud de Rm. Valcea si 40 km nord de municipiul Dragasani.

Localitatea este strabatuta de doua artere hidrografice principale, Oltul si Topologul si are o suprafata de 25 kmp Comuna Galicea se afla din punct de vedere geomorfologic pe o linie de tranzitie ce se interpune intre Subcarpatii Getici ai Olteniei si Podisul Getic, cu dealuri inalte si paralele despartite de vaile Raului Topolog si ale Oltului in partea de nord.

In sudul localitatii se afla Lunca Oltului, cu terenuri plane si nisipuri fertile proprii agriculturii. Pe malul Oltului se afla dealuri cu aspect de culmi plane pe care se intind suprafete plane intinse. Dealurile sunt strabatute de torenti care produc anumite eroziuni, ei fiind in parte amenajati prin lucrari hidrotehnice.

Vaile Topologului si Oltului se deschid intr-un con la confluenta si sunt suprafete plane si fertile, alternand cu Zavoaie si stufarisuri.

Clima

Zona temperat-continentala cu variatii mici, fiind atenuate de existenta dealurilor impadurite, cu o medie anuala de 10.2 grade si precipitatii medii anuale dec 671 l/mp.

Solurile

Pe terasele supcrioare sunt soluri brune podzolite cu fertlitate scazuta, iar pe versantii inalti sunt regosoluri si soluri erodate plantate cu salcami, molizi si pini.
In lunci sunt soluri brune dezvoltate din aluviuni si foarte fertile pentru cultura, dar si soluri neproductive de tip gelic.

Vegetatia

Vegetatia se compune din paduri de amestec de foioase si conifere pe dealuri si din arbori de plop si arin, salcii si rachita pe zavoaiele de-a lungul raurilor. In zona de lunca mai cresc ierburi xeromezoflle si arbusti de maces si maracinisuri.

Fauna

Cuprinde specii de padure:

 • vulpe
 • caprior,
 • mistret,
 • rozatoare,

dar si o serie de pasari adaptate:

 • bufnita,
 • huhurez,
 • fazan,
 • cucul,
 • privighetoarea,
 • pasari migratoare.

In zona de lunca, pe malurile raurilor si in stufarisuri sau papurisuri sunt adaptate specii de pescarusi, rate si gaste salbatice, berze sau cormorani.

Organizare teritoriala

Comuna Galicea are 6 sate componente si 3 catune, intrand in componenta sa si fosta comuna Cremenari incepand cu anul 1968. Localitatca este strabatuta de trei drumuri judetene care o leaga de orasele Rm. Valcea, Babeni, Dragasani si localitatile limitrofe precum si drumuri comunale si vicinale care fac legatura dintre satele si catunele componente.

Stema comunei Galicea

DESCRIERE
Stema comunei Galicea: scut medieval romanesc traversat pe partea mediana de un chevron auriu care incadrcaza cinci clopote verzi. Deasupra scutului se afla postat un turn crenelat, iar in partea superioara a scutului, in interior sunt doi cocori arginti cu cate o piatra in gheare. In registrul inferior al scutului se gaseste un tei verde asezat pe o colina.

SEMNIFICATIE

Coroana murala cu un turn crenelat reprezinta rangul localitatii, respectiv localitate rurala. In partea superioara a scutului se gasesc doi cocori argintii care simbolizeaza satul Cocoru, acestia tin in gheare cate o piatra – simbolul vigilentei.
In partea mediana a scutului se afla un chevron auriu sub forma unui deal care simbolizeaza formele de relief colinare si ocupatia locuitorilor de extragere a aurului de pe raurile intrerioare (Olt si Topolog) si faptul ca localitatea este strabatuta si incadrata de acestea, chevronul are aplicate in interior 5 clopote verzi care reprezinta cele 5 biserici, verdele reprezentand vegetatia bogata a locurilor.
La baza scutului, in registrul inferior se afla pe o colina verde un tei inverzit, simbolul satului Teiu, cu asezarea lui colinara.

Activitati specifice zonei

Avand in vedere relieful, activitatile specifice zonei noastre practicate de catre cetatenii comunei sunt cele de agricultura, comert, prestari servicii si zootehnie.